T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
 

Bulunduğunuz Yer: ..: Alaca Bilgi / Rehber  >>   Alaca Yemekleri  >>   Yemeklerimiz

 HİNGAL / METEZ
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

HİNGAL / METEZ

    4 kişilik hıngal için yeteri kadar un, yarım kilo kıyma, 1 baş kıyılmış soğan, 1 yumurta, yeteri kadar tuz ve bir miktar karabiber önceden hazırlanır. 
    
Una yeteri kadar tuz ve su katılıp bir yumurta ile karıştırılarak yoğrulur. Yoğrulan hamur dinlenirken incecik kıyılmış bir baş soğan, karabiber ve kıyma tuzla karıştırılarak hazırlanır. Bundan sonra yoğrulmuş hamur pezi haline getirilerek tahta üzerinde çok ince bir şekilde açılır. Açılan pezi kare, oval veya dairesel şekillerde kesilerek içerisine önceden hazırlanmış kıymadan yeteri kadar konulur. 

    Hamurun kenarları üst üste getirilip  büzülür. Büzmeli, zincirli, balıklı, kulaklı, köşeli... gibi çeşitli büzme şekilleri vardır. Hıngal, kaynayan suyun içerisine atılır. Erimeye meydan bırakmayacak şekilde pişirilir. Kevgir kazan içerisinden alınıp tepsiye konur. Daha sonra kızartılmış tereyağı ilave edilerek sarımsaklı su veya yoğurda batırılarak soğutulmadan yenir.

 
  

METEZ / HALAJ

    Higal'ın yapımıyla aynı olan Metez de Hingal kadar vazgeçilmez bir lezzettir. Halk arasında değişik isim ile bilinen bu hamur işinin en yaygın adı Metez'dir.

    Açılan hamur küçük çaydanlık kapağı veya bardak gibi eşyalarla yuvar veya kare şeklinde kesilerek içine haşlanmış patates konduktan sonra içine su almayacak şekilde Hingal gibi veya Balık şeklinde burma halinde bükülür. 

    Hingal'ın pişiriliş tekniği ile pişirilen Metez'e tereyağı serpilir. Sarmısaklı veya sade yoğurtla yenir.

                

<< GERİ


Bu içerik toplam 80.713 kez gösterildi, Site toplam 1.143.244 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 22 kişi geziyor.

ANASAYFA  I  HABERLER  I  İLETİŞİM  I  RSS Ramazan KURTYEMEZ Kaymakam

Haber ve Duyurular
 
 
 

* * *

 
 
 
 
 
TRT Haber Haberler


     
        

T.C. Alaca Kaymakamlığı Web Sitesi - 2012 © Her hakkı saklıdır.
..:: İletişim Tel: 0364 411 5001 .:. alaca@icisleri.gov.tr .:. Haber Zeynep KARACA - Web Tasarım Şükrü KÖSE ::.